„Akacyjowe” przetwory.

„Akacja” a dokładniej Robinia Akacjowa. Nie jest to nasze rodzime drzewo gdyż pochodzi z Ameryki Północnej. Do nas sprowadzony został dopiero w 17 wieku lecz z powodzeniem rozprzestrzeniła się na cały kontynent.

Nie zmienia to faktu, że jest to bardzo piękna, pachnąca ozdoba naszych

Kwiaty Robinii Akacjowej
Kwiaty Robinii Akacjowej

parków, lecz nie tylko parków. Również w kuchni ma przeogromne zastosowanie dlatego, że jej kwiaty są w 100% jadalne. Można usmażyć je w cieście naleśnikowym jak i wykonać przeróżne konfitury suche i mokre, tworzyć syropy i nalewki. My ze zbiorów zrobiliśmy syrop i konfiturę (przepis poniżej). Wiadomo jednak nie od dzisiaj, że „fałszywa akacja” ma zastosowanie w zielarstwie. Jej kwiaty zawierają olejki eteryczne, kwasy organiczne, flawonoidy, sole mineralne, cukry i garbniki. Więc w czerwcu oprócz kwiatów czarnego bzu nie można przejść obojętnie tuż obok Was rosnącej Robinii.

Zaczynamy zatem od syropu.
Co będzie Wam potrzebne:

  • 60 gałązek kwiatów akacji
  • 1 kilogram cukru
  • 1 litr wody (4 szklanki)
  • 3 łyżki naturalnego miodu akacjowego
  • 1 cytryna
Piękne kwiaty akacji
Piękne kwiaty akacji

Pierwsze co musicie wykonać to delikatnie przemyć kwiaty i osuszyć, chociaż my nie zrobiliśmy, może dlatego by nie straciły swoich właściwości. Rozłożyliśmy je by mieszkańcy kwiatów mogły spokojnie je opuścić.

Teraz trzeba dokładnie oddzielić płatki kwiatów od reszty. Nie potrzebne są pręciki i wszystkie zielone elementy kwiatu. Wimy, że dla niektórych może to być dosyć mozolna i delikatna praca lecz nie ma nic piękniejszego w tym, że spędzicie trochę wspólnego czasu na pogaduchach w kuchni. Tak, można rozmawiać, co w dzisiejszych jest coraz trudniejszą rzeczą do wykonania. Wiecie z resztą, że większość dawnego czasu spędzało się w kuchni, gdzie zawsze gwarno było. Życzymy Wam tego, z doświadczenia wiemy, że to wspaniałe uczucie. Nic nie stoi na przeszkodzie by w tym czasie popijać sobie, chociażby zeszłoroczne nalewki 😉

Płatki kwiecia akacyi
Płatki kwiecia akacyi

Wodę zagotować z cukrem do jego rozpuszczenia, dodać miód i cytrynę pokrojoną w plastry. My akurat wycisnęliśmy z niej sok więc można to na dwojaki sposób wykonać. Zalewamy płatki gorącą wodą (im więcej kwiatów obierzecie, tym lepiej) i  tak zostawić lub przykryć gazą na 2 może 3 dni.

Zalane kwiaty
Zalane kwiaty

I na sam koniec możemy polecić pasteryzację przed przelaniem do słoików, buteleczek czy cokolwiek tam posiadacie. Najlepiej po prostu zagotować syrop, doprowadzić do początku wrzenia i od razu przelać do czystych, wysterylizowanych (wygotowanych naczyń). Słoiki trzymamy do ostygnięcia dnem do góry jak to babcie zawsze robiły ?

Smacznego!

Konfitura.

Robiona całkowicie na „oko” więc:

  • 2 szklanki cukru
  • 3 łyżki wody (można więcej by uzyskać konsystencję „lejącą”)
  • szklanka płatków akacji

Zebrane płatki starannie pozbawić szypułek i innych części kwiatów. Zagotować cukier z wodą. Do wrzącego syropu wrzucić robiniowe płatki i gotować konfiturę 5-6 minut. Wrzącą przełożyć do przygotowanych słoików. Słoiki starannie zakręcić, odstawić do ostudzenia.

Konfitura z akacji
Konfitura z akacji

Przepisów w sieci znajdziecie dużo więcej więc zapraszamy do podzielenia się z nami jak Wam wyszło 🙂 Akacja potrafi bardzo szybko przekwitnąć 😉

Do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *