„Mroki Średniowiecza” Józef Putek

Dzięki uprzejmości przewodnika po zamku w Malborku i naszemu koledze Sebastianowi chcemy Wam przedstawić książkę, którą powinniście posiadać w swojej bibliotece. My możemy udostępnić Wam wersję PDF, którą i tak Warto mieć!

Józef Putek "Mroki średniowiecza"
Józef Putek „Mroki średniowiecza”

Klątwa kościelna!

(…)Okrzyk ten w wieku XI—XIII działał jak grom, wzbudzał dreszcz, zgrozę i przerażenie. Niejednego „nagła krew zalała”, gdy się dowiedział o rzuconej na siebie klątwie. W śmierci jego widziano „palec boży”. Klątwa zwalała z tronów, wypędzała z kraju, zamącała stosunki między społeczeństwem, sprawiała, e mordowano się bez opamiętania. Przy pomocy klątwy kościelnej jeden zręczny, przebiegły człowiek, siedzący w Rzymie na stolicy Piotrowej, był w stanie całą Europą zawichrzyć , instynkty zwierzęce w ród ludów pobudzić, by cel swój osiągnąć . On sam nie potrzebował mieć własnych wojsk, bo w jego interesie zabijali i dali się zabijać inni, których wyróżniał i którym błogosławił. Sprzymierzeńcem jego była głupota narodów, które lęk ogarniał, gdy im czytano z ambon i od ołtarzy bulle papieskie, wyklinające zwierzchników i najwyższych dostojników państwowych. (…)

Jak piszą a Lubimy Czytać:

Ta książka stanowi prawdziwą kopalnię wiedzy, o tym jak naprawdę średniowiecze wyglądało. To nie tylko epoka pokornej modlitwy, męczenników w imię wiary czy bogobojnych niewiast. W prawdziwym świetle jawi się jako czas okrucieństwa, totalnego zdeprawowania i zezwierzęcenia.

Tłumy obserwujące codzienne zbrodnie zatracają swoje ludzkie odruchy, chłopi traktowani, niczym bydło, karani za byle jakie przewinienie śmiercią, brak zahamowań ze strony duszpasterzy, tortura, jako wspaniały sposób na biznes. Oprócz tego wiele sylwetek z kart historii, min. Papież Grzegorz VII, papież Innocenty VIII, król Bolesław II Śmiały… to tylko przedsmak tego co czeka was podczas lektury „Mroków średniowiecza”.

Dlatego uważamy, jeśli nie czytaliście, to musicie ją przeczytać!
Dla was wersja PDF do pobrania poniżej:

J. Putek – „Mroki Średniowiecza”

3,9 Mb

HASŁO DO PLIKU: ww-sw.pl

2 odpowiedzi do “„Mroki Średniowiecza” Józef Putek”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *